Leśne Mini ZOO w Lisznej k/Cisnej
W Bieszczadach powstaje wiele atrakcji w formie mini ogrodów zoologicznych lub zagród ze zwierzętami. Stanowią one niewątpliwą atrakcję na dzieci, ale także starszych miłośników dzikiej przyrody. Przykładem takiego miejsca jest leśne mini-zoo w miejscowości Liszna koło Cisnej. Obiekt ten jest prowadzony przez leśniczego Tomasza Gawrycha z żoną Joanną. Jest tutaj sporo ciekawych gatunków ssaków oraz ptaków. Zobaczyć można między innymi daniele, jelenie, muflony, dziki, szopy, skunksy, lisy i jenoty. Z mniejszych zwierząt są susły, nutrie, fretki, wiewiórki, świnki morskie oraz króliki. Ptaki bytujące w mini-zoo to gatunki wodne i lądowe, a w szczególności pawie, bażanty, przepiórki, kaczki szmaragdowe, kaczki krzyżówki, kaczki czubate, sowa śnieżna, a także gęsi gęgawe i gęsi bernikle. W sumie w zwierzyńcu znajduje się ponad 30 różnych gatunków zwierząt.
Liczba zwierząt w mini-zoo jest systematycznie powiększana. Część z nich żyje w klatkach, a część ma duże wybiegi. Przy klatkach znajdziemy tablice informacyjne na temat poszczególnych zwierząt. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również to, że przy wejściu można zakupić specjalną karmę i samodzielnie nakarmić większość zwierząt. Są one przyzwyczajone do obecności ludzi i niektóre bez obaw podchodzą na bliską odległość dając się głaskać. Dostępne są także pamiątki dla zwiedzających.
Ten leśny zwierzyniec to doskonałe miejsce na rodzinne wypady czy spacery. Można tam doskonale wypocząć z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu pięknej przyrody i zwierząt. Dojazd nie jest trudny, jadąc drogą z Cisnej na Komańczę, zaraz przed stacją Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie należy skręcić w lewo. Miejscowość Liszna znajduje się w odległości 21 km od Bukowca.
Mini ZOO dostępne jest dla turystów tylko w sezonie letnim, czyli od maja do końca września. Wówczas jest otwarte w godzinach 10:00-17:00. Warto wcześniej zapoznać się z informacjami udostępnionymi na stronie internetowej Leśnego Zwierzyńca. W sezonie zimowym zwiedzanie nie jest możliwe, ponieważ zwierzęta przenoszone są do innych wybiegów ze względu na niekorzystne dla nich warunki atmosferyczne.