Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna to znana w całych Bieszczadach kolej wąskotorowa w Majdanie koło Cisnej. Zwana jest także potocznie Bieszczadzką Ciuchcią. W Majdanie znajduje się główna stacja bieszczadzkiej kolejki. Jest kilka proponowanych tras przejazdu kolejki, każdy może wybrać taką, która mu najbardziej odpowiada ze względu na okoliczne tereny lub mijane po drodze atrakcje turystyczne.

Już na wstępie sama stacja kolejki robi bardzo duże wrażenie. Jest to zabytkowy budynek stacji kolejowej, a wokół na torach stoją małe wagoniki. Wszystko to ma specyficzny klimat, który kojarzy się z pewnością z samą historią tych bieszczadzkich terenów. Także przejazdy przez lasy i miejsca, w których nie widać praktycznie żadnych śladów cywilizacji i bytności ludzi – to właśnie sprawia, że przejazd tą nietypową linią kolejową stanowi niesamowite przeżycie pozostające na długo w pamięci.

Przejazdy kolejką

Bieszczadzka Kolejka Leśna udostępnia kilka form przejazdów, a są to kursy według rozkładu jazdy, na zamówienie, przejazdy parowozem lub drezyną oraz fotostopy. Cena biletów uzależniona jest od wybranej formy oraz trasy. Dzieci do lat 3 podróżują ciuchcią bezpłatnie, bilety ulgowe przysługują starszym dzieciom do lat 16 oraz seniorom powyżej 65 roku życia. Z pewnością jest to doskonała rozrywka dla rodzin z dziećmi. Sprzedaż biletów odbywa się w kasie na stacji głównej w Majdanie – w dniu wyjazdu od godziny 9-tej, a w sezonie zimowym od godziny 11-tej.

Na stronie internetowej Leśnej Kolejki udostępniony jest szczegółowy rozkład jazdy. Pociągi kursują w okresie maj – październik, a także w zimie w okresie ferii. Ponadto przez cały rok można organizować przejazdy na zamówienie. Trasa i termin takiej przejażdżki uzgadniana jest indywidualnie z Biurem Fundacji, zależy także od panujących warunków pogodowych (dotyczy pory jesiennej oraz zimowej).

 

Trasy kolejki

Trasy kolejki są tak zorganizowane, aby mogli Państwo zobaczyć najciekawsze i „najdziksze” zakątki Bieszczadów. Stacja początkowa znajduje się w Majdanie. Popularną trasą jest odcinek Majdan – Przysłup, który liczy w sumie 11 kilometrów. Na trasie znajdują się przystanki w Cisnej, Dołżycy oraz Przysłupiu. Cisna jest jedną z najatrakcyjniejszych turystycznie miejscowości w Bieszczadach. Dołżyca to niewielka wieś nad Solinką, która w latach powojennych została zupełnie zniszczona i wysiedlona. Z kolei Przysłup to obecnie osada licząca około 30 domów, która także po wojnie była wysiedlona.

Fot.Krzysztof Belczyńsk
Fot. lisa-skorpion

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Bieszczadzkiej Ciuchci

Przejażdżka Bieszczadzką Ciuchcią

Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej

Majdan 17, 38-607 Cisna

Tel. (+48) 13 468 63 35

Email: biuro@fbkl.pl

Słoneczna Kraina