Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku to jedno z najpiękniejszych europejskich muzeów zlokalizowanych na wolnym powietrzu. Biorąc pod uwagę ilość znajdujących się w nim obiektów jest też największym skansenem w naszym kraju. Park Etnograficzny zajmuje obszar 38 ha. Możemy się tutaj zapoznać z kulturą polsko-ukraińskiego pogranicza, a konkretnie wschodniej części polskich Karpat i Podkarpacia. Prezentowane są tu 4 grupy etnograficzne, a są to Łemkowie, Bojkowie, Dolinianie, a także Pogórzanie. Każda grupa posiada oddzielny ekspozycyjny sektor.
Na terenie Parku Etnograficznego znajduje się ponad 100 obiektów. Jest to budownictwo drewniane z okresu XVII – XX w. Możemy obejrzeć tutaj budynki mieszkalne i gospodarcze; obiekty sakralne, w tym kościół, cerkwie bojkowskie, cerkiew łemkowską, kapliczki; budynki użyteczności publicznej takie jak zajazd czy szkoła, a także budynki przemysłowe: kuźnie, warsztaty rzemieślnicze, młyn wodny i wiatraki. Większość budynków posiada urządzone wnętrza, które oczywiście są udostępnione dla osób zwiedzających. Tak więc możemy obejrzeć między innymi jak wyglądało miejsce pracy garncarza, kołodzieja czy też warsztat tkacki.
W obrębie Skansenu znajduje się także stała ekspozycja malarstwa ikonowego „Ikona karpacka”. Jest to bardzo ciekawy i imponujący zbiór liczący ponad 220 ikon. Są to ikony powstałe na przestrzeni XV – XX w. Organizowane są również wystawy czasowe, na których prezentowane są eksponaty ze zbiorów własnych muzeum, a jest to 30.000 muzealiów, do których należą na przykład kolekcje ceramiki, zegarów czy też naczyń.
Ponadto na terenie placu muzealnego odbywają się różnorakie imprezy artystyczne. Są to cykliczne festiwale muzyki, rękodzieła i kuchni regionalnej. Wymienić tutaj należy z pewnością takie imprezy jak Jarmark Folklorystyczny, Kiermasz Karpackich Smaków lub Festiwal „Zaklęte w drewnie”.
Sezon turystyczny trwa od maja do września. Muzeum jest wtedy czynne w godzinach 8.00-18.00, a zwiedzać można do godziny 20.00. Poza sezonem skansen jest dostępny w następujących godzinach: październik 8.00-16.00, od listopada do marca 8.00-14.00, kwiecień 9.00-16.00.
Park Etnograficzny
ul. Rybickiego 3
Sanok
tel. (013) 463-16-72
Muzeum Budownictwa Ludowego
ul. Traugutta 3
38-500 Sanok
tel. (013) 463-09-04, 463-09-34