Tarnica

Fot. Przemyslaw Kozuch

Tarnica jest to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów (1346 m n.p.m.) i należy do najdalej wysuniętego na wschód masywu górskiego. Tarnica charakteryzuje się ostrym, wąskim, nieco wydłużonym grzbietem, na którym wyraźne są dwa wierzchołki (1346 i 1339 m n.p.m.). Ku stronie południowej opada pionową skalną ścianą, u której podnóża znajdują się rozległe kamieniste pola bezleśne, które pokrywają porosty.Tarnicę wyścielają fragmenty odkruszonych skał, bruzdy rowów tektonicznych, a także okopy jeszcze z czasów pierwszej wojny światowej.

Nazwa góry pochodzi od rumuńskiego słowa “tarnita”, które oznacza siodłowate miejsce w górach.

Ciekawostki

Na szczycie Tarnicy znajduje się punkt geodezyjny i siedmiometrowa metalowa konstrukcja krzyża, którą zdobi wmurowana tablicą. Pamiątka ta upamiętnia zdobycie szczytu w 1953r., przez grupę turystów, której przewodniczył jeszcze wtedy mało znany ks. Karol Wojtyła. Obecny krzyż który zdobi szczyt jest już trzecim który tam stanął.

Pierwszy krzyż składający się z metalowych rur postawiono go w hołdzie dla Jana Pawła II za jego pontyfikat. Kolejny krzyż mierzący 7,5 m miał upamiętniać zdobycie szczytu przez Karola Wojtyłę, niestety zniszczyła go wichura. Zastąpił go trzeci krzyż, który stoi do dziś. W wielki piątek i tydzień przed nim podążają do krzyża liczne grupy w Drogach Krzyżowych.

Którędy na szczyt?

Tarnica to jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych całych polskich Bieszczad. Przy dobrej widoczności i pogodzie można zauważyć stąd Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną i Świdowiec.

Na Tarnicę prowadzą dwa szklaki turystyczne czerwony: Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – przełęcz pod Tarnicą – Halicz – Rozsypaniec – Przełęcz Bukowska – Wołosate i niebieski: Wołosate – przełęcz pod Tarnicą – Krzemień – Bukowe Berdo.

W bardzo wietrzne dni trudno się dostać na pozbawioną drzew Tarnicę, ponieważ podmuchy wiatru sięgają tu nawet do 100 kilometrów na godzinę. Należy pamiętać o dobrym obuwiu, gdyż wejście jest bardzo kamieniste.

Przyroda

Tarnica znajduje się w środkowej części Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Pojawiają się tu gatunki  wschodniokarpackich roślin kwiatowych, a także stanowiska dwóch gatunków ptaków wysokogórskich występujące w rejonie Tarnicy i Krzemienia. Podczas wędrówki można podziwiać także łąki górskie i przepiękne pejzaże.

Krzyż papieski na szczycie Tarnicy

Fot. Kamil Porembiński

 

Słoneczna Kraina