Wołkowyja i Bukowiec dla pragnących aktywnej turystyki i nie tylko.

Bieszczady usytuowane są na pograniczu Polski i Ukrainy, a po części także Słowacji. To góry które przyciągają nie tylko swoim niezwykłym urokiem ale także atrakcyjnością tego regionu. Klimat jest tu umiarkowany ciepły, przejściowy. Bardzo bogata jest tu zarówno flora i fauna, niespotykana w innych zakątkach Polski. Bieszczady to bardzo magiczne góry, wciąż nie do końca odkryte, to miejsce zapadające w pamięć do którego chce się wracać.

W południowo-wschodniej części Bieszczad nad Jeziorem Solińskim leżą dwie przepiękne miejscowości Wołkowyja i Bukowiec.

Fot. michal.herl

Wołkowyja

Wołkowyja to duża wieś agroturystyczna która rozciąga się wzdłuż doliny potoku Wołkowyja. Wypoczywając tu warto zwiedzić pobliskie zabytki i ciekawe miejsca (pełną listę można zobaczyć na tej stronie)

Dla osób pragnących aktywnej turystyki wyznaczonych jest tu kilka szlaków pieszych i rowerowych.

Pieszy szlak turystyczny – zielony prowadzący z Zagórza przez Lesko, Wołkowyję na Krysową (840 m), idąc dalej szlakiem czarnym można dotrzeć do Połoniny Wetlińskiej.

A co dla rowerzystów?

Dla rowerzystów dostępny jest Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” prowadzący w najpiękniejsze zakątki Bieszczad. Trudniejszym szlakiem jest szlak „Zielony Rower 3A Solina”, który biegnie przez widokowe doliny Górzanki, Bereźnicy, Myczkowa.

Osoby preferujące wypoczynek nad wodą mogą skorzystać z przygotowanych 3 strzeżonych kąpielisk (dwa w Polańczyku oraz jedno w Wołkowyji) jak również przystani i wypożyczalni sprzętu wodnego nad Soliną przy zaporze lub w Polańczyku. Wołkowyja i jej najbliższe okolice to prawdziwy raj dla wędkarzy i grzybiarzy, miejsce o wspaniałych warunkach do wypoczynku i rekreacji, gdzie można spędzić miło wolny czas. Z kolei w okresie zimowym wielbiciele śnieżnego szaleństwa mogą skorzystać z pobliskich wyciągów narciarskich.

Wyciągi narciarskie w okolicy Wołkowyi i Bukowca:

 • Solina – Solina Jawor. Dojazd do Soliny od strony Leska, Polańczyka lub Bóbrki,
  Typ wyciągu: orczykowy
 • Wyciąg narciarski w Bystrem k. Baligrodu. Dojazd do miejscowości od Leska w stronę Cisnej,
  Typ wyciągu: orczykowy
 • Wyciąg narciarski „LeskoSki” Weremień,
  Typ wyciągu: talerzykowy
 • Wyciąg Kalnica – kilkanaście kilometrów za Cisną jadąc w stronę Wetliny,
  Typ wyciągu: talerzykowy
 • Wyciąg narciarski Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych,
  Typ wyciągu: orczykowy
 • Wyciąg narciarski Laworta w Ustrzykach Dolnych,
  Typ wyciągu: 2 wyciągi orczykowe i 1 krzesełkowy
 • Wyciąg Huzele, k.Leska,
  Typ wyciągu: orczykowy
 • Wyciąg Bukowiec – Dojazd trasą Polańczyk – Czarna
  Typ wyciągu: talerzykowy.

Bukowiec

Wieś Bukowiec położona jest pomiędzy łagodnymi wzgórzami, nad rzeką Solinką oraz południową odnogą Jeziora Solińskiego. To bardzo atrakcyjna miejscowość turystyczno – wypoczynkowa w Polskich Bieszczadach Zachodnich. Przepływająca tu rzeka Solinka z kamienistym pięknym dnem jest doskonałym miejscem do plażowania dorosłych i dzieci. To niezwykłe, malownicze i pełne przepięknych widoków miejsce w zakątku Bieszczad.

W okolicy Parku Krajobrazowego oraz szlaków przeznaczonych dla turystyki pieszej i rowerowej.

Bukowiec znajduje się w otoczeniu Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Cieśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Można podziwiać tu przyrodę w  licznych rezerwatach przyrody :

 • Rezerwat Sine Wiry
 • Rezerwat leśny Olszyna Łęgowa
 • Rezerwat przyrody Góra Sobień
 • Rezerwat Tarnawa

Z kolei miłośnicy turystyki pieszej i rowerowej mogą skorzystać z ciekawych szlaków:

– Zielonego szlaku pieszego górskiego łączącego Zagórz – Lesko – Jezioro Myczkowieckie – Wołkowyję – Bukowiec – Terkę z Połomą – Bukowiną – Siwarną i Krysową. Stąd szlakiem czarnym można zejść do Bacówki PTTK w Jaworcu lub dojść do Przełęczy Orłowicza pod Smerekiem (Wysoką).

Zimą dla wielbicieli białego szaleństwa przygotowane są stoki narciarskie, z kolei dla zwolenników nart biegowych profesjonalnie trasy m.in. w Ustianowej k/Ustrzyk Dolnych.

Słoneczna Kraina