Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem

Zagroda żubrów w Mucznem Fot. Krzysztof Belczyński

W Nadleśnictwie Stuposiany zlokalizowana jest pokazowa zagroda żubrów. To bardzo piękne i majestatyczne zwierzęta, a dokładniej są to żubry linii białowiesko – kaukaskiej, nazywanej też linią górską. W zagrodzie przebywają żubry, które zostały tutaj przywiezione z ogrodów zoologicznych w Szwajcarii, Francji, Skandynawii i z Niemiec celem wzbogacenia puli genowej naszych bieszczadzkich stad.

Kilka słów o lokalizacji i historii

A jak trafić do tego obiektu? Zagroda znajduje się mniej więcej 2 km przed miejscowością Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym. Do zagrody bardzo łatwo trafić, gdyż wiedzie do niej ogromna brama z drewnianych bali, a po drodze widać liczne kierunkowskazy i banery reklamowe.

Zagroda w Mucznem stanowi kontynuację hodowli żubra w Bieszczadach trwającej dokładnie od 30 października 1963 r. Wówczas to powstała zagroda aklimatyzacyjna w Nadleśnictwie Stuposiany, nad potokiem Zwir. Obecny obiekt jest współfinansowany przez UE oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest częścią projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce” z programu operacyjnego PO Infrastruktura i Środowisko rozpoczętego w 2010 r. Sama zagroda powstała dokładnie 17.05.2012 r.

Zagroda zapewnia żubrom doskonałe warunki do życia

Powierzchnia całej zagrody dla żubrów wynosi około 9 ha. Są to głównie lasy porośnięte bukami, świerkami i jodłami, tak więc mamy możliwość obserwowania zwierząt w ich naturalnym środowisku. Miejsce to charakteryzuje się dużą bioróżnorodnością, znane jest pod nazwą uroczysko Krutyjówka. Ponadto przez środek terenu przepływa strumyk, nie ma więc problemu z dostarczaniem zwierzętom czystej wody. Stado bardzo dobrze czuje się w tych warunkach i stale się powiększa, gdyż na świat przychodzą małe żubrzyki, które oczywiście stanowią atrakcję szczególnie dla dzieci. Imiona dla małych żubrów wybierane są w ramach organizowanych konkursów, np. przeprowadzanych na łamach czasopism przyrodniczych. Przyjęto, że imiona bieszczadzkich żubrów urodzonych w niewoli będą zaczynać się od liter „Pu”.

Ciekawa i chętnie odwiedzana atrakcja przyrodniczo-turystyczna

Zagroda żubrów cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów. W ciągu dwóch lat od założenia odwiedziło ją ponad 125 tysięcy osób. Dla wygody osób zwiedzających przygotowano zadaszone tarasy widokowe. Umożliwiają one obserwację zwierząt bez względu na pogodę. Z pomostów można obejrzeć całą zagrodę pokazową. Na terenie znajdują się tak naprawdę dwie zagrody, jedna pokazowa, a druga aklimatyzacyjna. Oprócz tego jest także niezbędne zaplecze, czyli paśniki i magazyny na karmę.

Zagroda jest nie tylko regionalną atrakcją turystyczną, została bowiem tak zorganizowana, aby służyła edukacji przyrodniczej i dostarczała informacji na temat wspaniałych zwierząt, jakimi są właśnie żubry. Są tutaj bogato ilustrowane zdjęciami tablice informacyjne, gdzie znajduje się też opis zwierząt. Warto podkreślić, że zwiedzanie zagrody jest bezpłatne, a żubry można oglądać codziennie od godziny 9:00 do 19:00. Umożliwiono również zwiedzanie w towarzystwie przewodnika-leśniczego. Wokół terenu zagrody powstały też ścieżki spacerowe. Można tutaj dotrzeć pieszo m.in. ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Krutyjówka”, która prowadzi z Mucznego.

Istnieje możliwość zwiedzania zagrody z leśniczym – przewodnikiem.

Kontakt:

Nadleśnictwo Stuposiany, Stuposiany 4, 38-713 Lutowiska, tel./ fax: +48 13 461 00 10, e-mail: stuposiany@krosno.lasy.gov.pl

Słoneczna Kraina